כללי

פרופסור פאזל – משחקי חשיבה וחידות היגיון

אם אתם אוהבים לאתגר את המחשבה ולפצח חידות היגיון, אז יש לנו חדשות טובות בשבילכם!
חברת פרופסור פאזל הבריטית הגיעה לישראל והיא מביאה לנו ממיטב חידות ההיגיון ואתגרי המחשבה מכל הזמנים.
במבחר המוצרים של החברה תוכלו למצוא החל ממשחקי היגיון תחרותיים ופופולריים שאנחנו אולי מכירים מהילדות בגרסאות פשוטות יותר ועד חידות עתיקות יומין מסין העתיקה או מגדולי המוחות של כל הזמנים כגון איינשטיין, גלילאו, אריסטוטל ועוד.

אז מה זה בכלל חידות היגיון ומשחקי חשיבה?

כולנו או רובנו לפחות התנסו בילדות במשחק חשיבה קלאסי ועתיק יומין, כגון למשל 4 בשורה או מגדל האנוי ואחרים, אלו הם משחקי חשיבה בעלי היסטוריה ארוכה והתנסו בהם עד היום מיליונים רבים של אנשים על פני מאות שנים. 
חלק מחידות ההיגיון ומשחקי החשיבה שרדו את מבחני הזמן וזמינים לנו עד היום. חלקם הומצאו ע”י גדולי המוחות המוכרים לנו כגון, גלילאו, ארכימידס, אריסטוטל, איינשטיין ועוד 
משחקי החשיבה וחידות ההגיון אמנם התפתחו מאז אבל לא כל כך הרבה… חלק גדול מאתגרי החשיבה המוכרים לנו היום מקורם בכלל בימי קדם ולא פותחו בעידן המודרני, אם אלו חידות שהיו נהוגות בסין העתיקה והיוו אתגרי מחשבה ומשחקים ראשוניים ובסיסיים
ואם אלו חידות שפותחו ע”י גדולי המוחות המוכרים לנו היום כגון: ארכימדס, אריסטוטל, גלילאו, האלי, אייפל, קאפלר, נלסון, דה וינצ’י, האבל, הודיני, איינשטיין ועוד
חכמים בימי קדם אהבו להמציא חידות מוחשיות ואתגרו את דרך המחשבה הרגילה ואילצו את המנסים לפתור אותן לחשוב אחרת לגמרי ממה שהם רגילים ולנסות דרכי פתרון שהם פחות אינטואטיביים עבורם. 
החידות היוו, מעבר לאתגר עצמו עבור הפותר, גם משחק חברתי או אף מבחן חוכמה. 

משחקי המחשבה מתחלקים לכמה קטגוריות: 


חידות סידור – חידה הידועה בשם פאזל בה יש לסדר תמונה מסויימת שפורקה לעשרות, מאות או אלפי חלקים המשלבים זה בזה. לקטגוריה זו ניתן לשייך גם את משחק הטנגרם שהוא מעין פאזל, אבל ללא תמונה או חלקים סימטריים אלא חידת סידור חלקים זה לצד זה בצורה אחת ויחידה המתאפשרת בתוך מסגרת מסוימת.

חידות פירוק – בחידות אלו עלינו יהיה לפרק חפץ המורכב משני חלקים או יותר ולהרכיבו מחדש. נשמע פשוט אבל יכול להיות מאוד מאתגר. בחידות פירוק נוכל למצוא למשל את לולאות המתכת המורכבות יחד ואותן לנצטרך לפרק ולהפריד או את חידות העץ המגיעות במגוון גדול של צורות ומבנים אותם יש לפרק ואז להרכיב חזרה לאותו מבנה – משימה לא פשוטה

משימה מכנית – אלו חידות בהן יש לבצע משימה מכנית כמו העברת חפץ ממקום למקום או חילוץ עצם לכוד מתוך מבנה וכדו’ וכל זה תוך שמירה על כללים מגבילים מסויימים. דוגמא מצויינת לכך הינה מגדל האנוי – משחק קלאסי בו יש להעביר דיסקיות מעמוד לעמוד ולסדרן בסדר יורד תוך שמירה על סדר העברה מסויים.

אחת החידות המפרוסמות ביותר בעולםמקטגוריית חידות הסידור הינה הקוביה ההונגרית שזכתה לפופולריות עצומה בשנות ה 70 של המאה הקודמת. 

משחקי מחשבה כגון אלו הינם דרך מצויינת לשחק ולהנות ממשחק מאתגר ומרתק תוך כדי אימוץ ושינוי דרכי חשיבה והתסכלות על דברים.
חידות היגיון מאלצות אותנו לחשוב אחרת ולנסות דרכי פתרון שלא בהכרח עולים במחשבתנו בצורה אינטואטיבית. הם משלבים בנוסף גם עבודה עם הידיים, מה שיוצר שילוב מצויין של חשיבה ותנועה שעובדים יחד. לא פעם הפתרון לחידה מסוימת מגיע אלינו אחרי שאנו מנסים שוב ושוב, בעזרת ידינו להגיע פתרון וע”י כך מאמנים גם את מוחנו וגם את ידינו לסדרת פעולות חדשה ומורכבת. 

חידות ההגיון ומשחקי מומלצים לטווח גילאים גדול מאוד, החל מבערך גיל 5 ועד בכלל. פתרון מצויין גם כמשחק חברתי אצל ילדים ומבמוגרים וגם כאתגר יחיד בו אנו מתמודדים מול עצמנו. 
משחקי המחשבה וההגיון של פרופסור פאזל מגיעים אלינו עשויים עץ מלא ברמת גימור גבוהה מאוד שנראים ומרגישים טוב מאוד בידיים וגם עמידים לאורך זמן. 
מלבד זאת הם נראים מצויין על המדף או השולחן בבית ואין צורך להסתירם או לסדרם לארון כמו צעצועים רגילים. 

לקטגוריית משחקי המחשבה וחידות ההיגיון לחצו כאן

 

חזור לרשימה