כללי

גלובוס כדור הארץ – גלובוסים למכירה – מפת העולם – מה צריך לדעת לפני שרוכשים ואלו סוגים קיימים?

סקירה על סוגי גלובסים שונים – גלובוסים פיזיים מדיניים, גלובוסים מדיניים בלבד, גלובוסים לילדים וגלובוסים לנוי 

גלובוס – סוגים, גדלים, צבעים ושימושים שונים לגלובוס כדור הארץ – מפת העולם

כולנו יודעים באופן כללי מה זה גלובוס כדור הארץ אך במאמר זה נעשה קצת סדר במושגים והסוגים השונים של גלובוסים וייעודם המשתנה
נתחיל עם מידע בסיסי:

מה משמעות השם? – השם גלובוס אשר מגיע מהפירוש הלטיני למילה כדור (גלוב). היות והכוכב שלנו הוא בצורת כדור, התקבע השם גלובוס כמושג המתאר מפה כדורית של כוכבים.

ממה עשוי גלובוס?  – גלובוסים מגיעים עם מפת עולם מודפסת ישירות על החומר ממנו עשוי הגלובוס או בצורה של מפת מדינות העולם פרוסה ומודבקת על הכדור. רוב הגלובוסים עשויים סוג של פלסטיק שהמוביל בהם הוא PVC, אחרים עשויים עץ, מתכת, ניילון או אפילו קרטון. 

מדוע גלובוס מותקן עם הטייה (זווית) ולא ישר? – כדור הארץ מסתובב על ציר בתנועה סיבובית בזווית של כ 23.5 מעלות ביחס למישור המילקה (מישור גיאומטרי הנגזר ממישור גלקסיית שביל החלב ועליו ממוקם גם כדור הארץ שלנו והמסלול שלו סביב השמש) 

סוגי מפות העולם המוצגות על גלובוסים – מפה פיזית (טופוגרפית), מפה מדינית (ארצות העולם), מפה פיזית מדינית (שילוב של שתי המפות),  התפלגות סוגי חיות על פני כדור הארץ, מפה דמוגרפית (סוג וצפיפות אוכלוסיות, התפלגות דתות, אקלים ועוד

צבעי מפות – גלובוסים מגיעים בשני ערכות צבע עיקריות – ים כחול ומדינות בצבעים טבעיים (אדמה, יערות וכדו’)  וערכת צבעים עתיקים – צבעי קרם, צהוב וחום המציגים את העולם כפי שהיה נהוג במפות עתיקות מלפני מאות שנים.  

גלובוס כדור הארץ –  מפת העולם

גלובוס הוא בעצם מפת כדור הארץ כמודל נאמן למקור של הכוכב עליו אנו חיים.  גלובוסים שונים מציגים פרטים שונים ומיועדים לשימושים שונים. ישנם סוגים רבים של גלובוסים: גלובוסים פיזיים, גלובוסים מדיניים, גלובוסים פיזיים מדיניים, (המציגים שתי שכבות של מידע יחד), גלובוסים לילדים, גלובוסים מוארים, גלובוסים במראה עתיק, גלובוס ברר משקאות, גלובוס מתנפח ועוד. 
במאמר זה נסקור וביא דוגמאות לסוגים הפופולריים יותר של הגלובוסים הקיימים ונעמוד על ההבדלים העיקריים בינהם ומה כדאי לדעת לפני שרוכשים כדור גלובוס – מפת העולם.

סוגי גלובוסים – עולם הגלובוסים מתחלק בגדול לשני סוגים עיקריים – גלובוס פיזי וגלובוס מדיני וכל שאר הסוגים הנפוצים שייכים בצורה כזאת או אחרת לאחד הסוגים העיקריים.
 
גלובוס מדיני – מציג את מפת העולם מבחינה מדינית – מדינות העולם, הגבולות והמיקומים הגיאוגרפיים היחסיים של כל מדינה על פני כדור הארץ. זאת בעצם מפת עולם בצורת כדור אשר שומרת על היחסים והמרחקים האמיתיים על פני צורת הכדור. כמובן שמפת מדינות העולם הינה דינמית ומשתנה ולכן גלובוסים מדיניים נדרשים לעדכון אחת לתקופה, בהתאם לשינוניים המדיניים באותה עת. לדוגמא אם יש ברשותכם גלובוס שנרכש לפני שנת 2006, אז אולי שמתם לב שיש בו מדינה בשם יוגוסלביה, שכבר חדלה מלהתקיים ופוצלה מאז ל 6 מדינות שונות!  

גלובוס פיזי – גלובוס המציג מפה טופוגרפית של כדור הארץ – מפה המציגה את פני השטח של כדור הארץ מבחינה פיזית גיאולוגית – הרים, גבעות, עמקים, ימים וכדו’ ומציינת נתונים פיזיים אודות פני השטח כגון גובה הרים ועוד. 

ישנם סוגים המשמשים לצרכים לימודיים ומדעיים כגון גלובוסים עם מפת אקלים או מפה דמוגרפית או גלובוסים לילדים המציגים מידע גרפי של חיות העולם למשל. שאר הסוגים הינם לרוב לצורכי נוי ועיצוב בעיקר ואינם מחוייבים בדיוק גבוה או נאמנות ליחסים בין היבשות וקווי האורך והרוחב של כדור הארץ. 

מה רמת הפירוט שאנו רוצים שתהיה בגלובוס שלנו?
אז כמובן שקודם כל זה תלוי בשימוש שלנו לגלובוס – האם הוא לצורכי לימוד? לאילו גילאים הוא מיועד? אולי הגלובוס נועד לשמש פריט עיצובי לבית או למשרד? וכדו’ 

שימושים


גלובוס לצורכי לימוד והעשרה לילדים, נוער, סטודנטים או מבוגרים – נרצה ראשית גלובוס פיזי מדיני מדויק וברמת פירוט גבוהה, כזו שתכיל את הפרטים הבאים: מפת מדינות העולם, מפה טופוגרפית מדויקת ומפורטת לפי סקאלת צבעים המציינים את גובה פני הקרקע לפי צבע, קווי אורך ורוחב, קו המשווה (כמובן) שמות היבשות, שמות הימים, ערי בירה, מפת סימוני ערים לפי סדרי גודל, שמות הרים מוכרים, גבולות מדינות וכמובן יחס קנה המידה של הגלובוס. 
מפת הצבעים של הגלובוס צריכה לפרט גם: יער באקלים ממוזג, יער טרופי, צמחיה ים תיכונית, סוואנה, ערבות עשב, מדבר / ערבה, מדבר, טייגה / יער צפוני, מציין לאיזורים בגובה רב, גובה הרים מצויים במספר במטרים של הפסגה ומפת האזורים המושלגים כל ימות השנה. 

סוגי גלובוסים למכירה:

גלובוס לילדים – מיועד להיכרות ראשונית עם העולם ואינו מצריך רמת פירוט גבוה או דיוק רב. גלובוס כזה יכול להיות מדיני בלבד עם רמת פירוט מוגבלת מאוד של טופוגרפיית פני השטח ברמת פירוט צבעים נמוכה. ישנם גם גלובוסים לילדים אשר מכילים רמת פירוט של חיות העולם למשל. זאת על מנת ללמד את הילדים על התפלגות חיות העולם על פני כדור הארץ – איפה ניתן לצפות למצוא איזה חיה?  
גלובוס למטרת נוי – קטגוריה עשירה מאוד של גלובוסים המיועדים לצרכים עיצוביים לבית או למשרד. גלובוסים כאלו יגיעו בצבעים שונים מאוד ועשויים מחומרים שונים. חלקם יהיו עשויים עץ או מתכת. נוכל למצוא גלובוס בצבעים מתכתיים או בצבעי מפות עתיקות (קרם, צהוב וחום) או במראה עץ חום עתיק ועוד. 
גלובוסים מוארים – גלובוסים רבים מגיעים עם תאורה פנימית המשמשת גם לצורכי נוי ועיצוב וגם להבלטת המפות והצבעים. גלובוסים רבים לילדים מגיעים עם תאורה פנימית נעימה ויכולים לשמש גם כמנורת לילה. 

גלובוסים עם תבליטים – לרוב למטרות נוי, מגיעים עם תבליט תלת מימדי של פני השטח לציון גובה וצורה טופגרפית של פני השטח

גלובוס בר משקאות – גלובוסים לנוי המשמשים בנוסף כארון אחסון, בד”כ למשקאות וכלי הגשה. גלובוסים אלו נפתחים לחצי באמצעות מערכת צירים הממוקמת בקו המשווה לרוחב הגלובוס. גלובוס בר יין ומשקאות מגיע בד”כ בצבעי עץ עתיק (חום אדמדם) 

גלובוסים בעבודת יד – ישנם גלובוסים אשר מיוצרים כולם בעבודת יד (לרוב בהודו) ואשר מפת העולם שלהם מצויירת עליהם ע”י אומן. אלו גלובוסים מפוארים וייחודיים המשמשים למטרות נוי ואינם מדוייקים או בעלי רמת פירוט מדעית

 

יצרני גלובוסים מובילים

בעולם קיימים יצרנים לגלובסים איכותיים המקפידים על רמת פירוט גבוה, אמינה ומדוייקת ואף עוברים הגהה על ידי מומחים בעלי שם בתחום. לצידם ישנם יצרנים עלומי שם (שמקורם בסין או הודו) אשר מייצרים גלובוסים ברמת פירוט נמוכה יחסית (לרוב מדינית בלבד) או גלובוסים לנוי בלבד ואינם מדוייקים או בעלי רמת פירוט עשירה או נאמנה למקור. לא ניתן להסתמך על גלובוסים כאלו למטרות לימוד והשוואה.
יצרנים מובילים של גלובוסים בעולם הינם:

Nova Rico – יצרן אילטקי איכותי לגלובוסים מדוייקים ובעלי רמת פירוט גבוהה מאוד
TechnoDidactica – חברת בת של נובה ריקו המייצרת את אותצם המוצרים אך תחת מיתוג שונה המיועד לאיזורים שונים בעולם
Reploglee –  יצרן אמריקאי מוביל לגלובוסים למטרות נוי ועיצוב. חברה זו מייצרת מגוון ענק של גלובוסים בעיצובים מרהיבים ובצבעים שונים חלקם נועזים ומודרניים מאוד. 
Invotis – חברת מעצבים הולנדית אשר מייצרת גלובוסים ייחודיים מאוד בעלי עיצוב מקורי ופורץ דרך. מבחר הגלובוסים שהחברה מייצרת כולל גלובוסים במראה יוקרתי, מתכתי או טבעי

לסיכום – ישנם מבחר רב ועשיר של גלובוסים למכירה לשימושים שונים – החל מגלובוסים לצורכי לימוד דרך גלובוסים לילדים וכלה בגלובוסים לנוי אשר אף יכולים לשמש כמתנה מקורית לגבר לבית ולמשרד
אנו נחשבים לחנות גלובוסים המובילה בישראל ואצלנו תמצאו את כל מבחר הגלובוסים זמינים במלאי ובתצוגה לרכישה מיידית!

לחצו כאן לצפייה במגוון הגלובוסים באתר