כללי

משחקי יצירה לילדים – פעילות שהיא גם משחק וגם אימון מצויין למוח

משחקי יצירה הינם בעלי ערך מופלא לילדים והם תורמים להם הרבה יותר מאשר נוכל לשער!
אז מה זה משחקי יצירה? מה צריך להכיל משחק כדי להיקרא כזה? האם משחקי יצירה הם רק לבנות או שגם בנים יכולים להנות מהם?

במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלו וגם מעבר, ננסה בנוסף לתאר את הערך הרב שיש למשחקי יצירה לפתרון מגוון רחב של אתגרים התפתחותיים בילדים או לפיתוח תכונות וכישורים בעלי ערך אצלם. 

אז מה זה משחקי יצירה?

משחק יצירה הוא משחק בו ילד נדרש, מעבר לציות לכללי המשחק או עשיית פעולות חוזרות בסדר מסויים, גם לשימוש ביצירתיות ודמיון תוך כדי קבלת החלטות בשדה זה יחד עם עבודה מתואמת של יד-עין (קורדיניציה), שימוש ביכולות של מוטוריקה עדינה, דמיון מופשט, יצירת מבנים מורכבים בדמיון, ושיפור התפיסה החזותית התלת מימדית.
אלו הם כישורים חשובים מאוד להתפתחות תקינה אצל ילדים ומשחקי יצירה הינם דרך מצויינת וגם זולה ובטוחה מאוד להשיג כישורים אלו. 
משחקי יצירה מכילים פעולות שנעשות במרחב חופשי יותר, אנחנו נידרש לבצע פעולות שהתוצאות שלהן עשויות להיראות שונות מאוד, בין אם אנו נבצע אותן שוב או בין אם יבוצעו ע”י ילדים שונים. תארו לכם ששני ילדים מתבקשים לצייר תוכי ולצבוע אותו… ברור שרוב הסיכויים שהתוכי יראה אחרת בכל ציור. מדוע? כי מעורבת בכך פעולה של יצירה. ממש כך ויצירה היא חופשית ויותר משחוררת מכללי ביצוע קשיחים ומוגדרים מראש ולכן מאפשרת מרחב פעולה גדול יותר וגם דורשת ממוחנו כישורים אחרים. 
משחק יצירה דורש מהעוסק בו לחשוב 

אז מה נרוויח ממשחקי יצירה? 
נתחיל בזה שמשחקי יצירה דורשים סבלנות, ישיבה ממוקדת לאורך זמן, ניתוק יחסי מהסביבה וריכוז עמוק. פעולות אלו לבדן הינן כבר אתגר בפני עצמו לחלק מהילדים, הרי ילדינו היום רגילים לספי ריגוש גבוהים מאוד ולאינטרקציה חזקה עם משחקי מחשב וסמארטפונים שמספקים להם חוויות חושיות בעלות עוצמה ומהירות גבוהה.  
לא כך הם משחקי היצירה, אפילו כמעט להיפך! 
משחקי יצירה מבוססים דווקא על עבודה איטית יותר, דווקא פה מהירות אינה מוסיפה נקודות אלא להיפך, עלולה לגרוע מטיב העבודה… במשחקי יצירה אנחנו מתאמנים על עבודה איטית, על הקפדה על איכות ודיוק ועל שימת לב לפרטים.  
במשחקי יצירה אנו שמים דגש על עבודה עם הידיים ובמיוחד עבודה עדינה כזו הדורשת דיוק רב והתעמקות בחומר ובכלי העבודה איתם אנו עובדים עליו. 
סוג פעולות אלו תורם רבות להתפתחות תקינה ומטיבה של מוחנו וגופנו ואף תורמות רבות לבריאות, שכן הן מרגיעות, משרות שלווה ומורידות את לחץ הדם. (בערך ההיפך ממה שקורה במשחקי מחשב…) 
אימון במשחקי יצירה יתרום לילדים תרומה דומה למדיטציה – אפקט מרגיע, ממקד ומשפר יכולות קוגניטיביות לאורך זמן.  פעילות כזו תסייע לילדינו להיות סובלניים יותר, רגועים יותר, בעלי יכולת משופרת “לשבת” זמן ארוך יותר ולעסוק בפעולה אחת לעומק (יכולת קשב וריכוז משופרת) ועוד, אתם כבר מבינים את הכיוון… 

בהקשר של מגדר – בנים / בנות, ברור שאין באמת קשר למגדר ואם ילדכם חושבים בטעות שזה פחות “קול” משלחק כדורגל או ללכת לחוג קרטה, העמידו אותם על טעותם בנחרצות. למשחקי יצירה יש השפעה מטיבה מאוד דווקא על בנים, שלהם קושי מובנה גדול ביצירת קשב וריכוז והעמקה בפעולה מורכבת ועדינה. אימון ביצירה יקנה להם דווקא תכונות “גבריות” מאוד כגון, שלווהף חוסן נפשי, רוגע ועמידות בפני תיסכולים הנובעים מתחושת חוסר יכולת לבצע פעילויות עדינות ומורכבות

לסיכום, משחקי יצירה הינם בעלי ערך גבוה מאוד ואנו כהורים נדרשים להיות מודעים לכך ולדחוף את ילדינו כבר מגיל צעיר מאוד לשלב פעילויות של יצירה בתרבות המשחק והפנאי שלהם. זה יתרום רבות לכל הצדדים!

לחצו כאן למעבר לעמוד משחקי היצירה