Uncategorized

רובוטיקה לילדים | רובוטים לילדים | תכנות לילדים

רובוטיקה לילדים

זה כבר לא סוד שעולם הרובוטיקה תופס יותר ויותר מקום בחיינו ובחיי הילדים.
היום כבר אין זה נדיר לשמוע את הבקשה לרובוט או לכל הפחות ערכת בנייה של רובוטים.

במאמר ננסה להבין מעט את הנושא של משחקי רובוטיקה הקיימים לילדים ונוער ולעשות קצת סדר. זאת במטרה לעזור לכם לבחור את המוצר הנכון בהתאם לילד וגילו.

מהיכן מתחילים?

ניתן לחלק את עולם הרובוטים הקלאסיים ל -3 עמודי תווך עיקריים:
1. החלק הטכני – בעצם כל המכאניקה של הרובוט השלד או מבנה הרובוט ובעצם מה שאנו רואים מול העיניים.
חלק זה דורש יכולות בנייה בין אם בלגו או שלל משחקי ההרכבה, ותפיסה מרחבית ומוטוריקה בשילוב הבנה הנדסית.
2. החלק החשמלי – אותם מנועים ו/או חיישנים הקיימים לנו ברובוט החל מבית הסוללות ועד ממש למעגלים מורכבים. לרוב בערכות רובוטיקה לגילאים 8-12 נמצא מעגלי פשוטים יותר להרכבה ופחות מורכבים. לרוב לא נדרשת הבנה עמוקה בחשמל. עם זאת, כן נדרשת יכולת לזהות את הרכיבים ולהרכיב (בדומה לעמוד התווך הראשון).
3. המוח / החלק הלוגי – על מנת שהרובוט שלנו לא יהיה סתם מכונה שנוסעת או זזה קדימה ואחורה נצטרך בעצם יכולת שליטה מסוימת על הרובוט או בעצם יכולת פעולה עצמאית של הרובוט לפי סדר פעולות.
ברוב ערכות הרובוטיקה ישנו בקר או בעצם “מוח” שמאפשר לו לעשות פעולות שונות בין אם עצמאית או בהתערבות בשליטה מרחוק של הילד.

החלק הטכני של עולם הרובוטיקה

במידה ומדובר בילדים בגילאים 6-8 נמליץ להתחיל משלב זה, בעצם שלב הבניה. שלב זה יקנה מוטוריקה והבנה של איך דברים עובדים ומתאים לרוב לגילאים אלו. בין הערכות המותאמות לגיל זה תמצאו את ENGINO חברת CLEMENTONY וחברות נוספות (כמובן גם הלגו המוכר). אצל חלק מהחברות תמצאו ערכות בניה הכוללות בנייה טכנית בלבד ולפעמים משולבים מנוע פשוט עם תנועה מוגבלת.

החלק החשמלי של  עולם הרובוטיקה

הרי אין רובוט שלא עובד עם מעגלים מנועים וכדומה. לשלב זה נמליץ ללמד את הילדים כבר את יסודות החשמל והאלקטרוניקה ושלב זה לרוב מומלץ לגילאי 8 עד 15. תוכלו למשל למצוא את הקיטים של חברת ELANCO מסדרת המוצרים SNAP CIRCUITS המאפשרים למידה של רכיבי אלקטרוניקה, מעגלים פשוטים וכיצד לקרוא מעגל בצורה סכמתית.
במידה והילדים כבר יודעים לזהות את הרכיבים ואת אופן הצגתם על גבי המעגלים השונים נוכל להמליץ על שילוב קיט הלחמה אלקטרוני.
בקיטים אלו המעגלים החשמליים מגיעים משורטטים סכמתית ע”ג הלוח. על הילד נדרש לזהות את הרכיבים ולהלחים במקומות המיועדים. קיטים אלו דורשים מלחם ומעט תרגול. ההמלצה היא לעשות שלב הלחמה בליווי מבוגר ובהתאם לגילו ואחריות הילד.

החלק הלוגי – “מוח” הרובוט

בשלב זה בעצם אנו מגיעים למוח הרובוט ובעצם לב ליבו של הרובוט. מה שהופך את המבנה שבנינו מסתם מכשיר חשמלי או הנדסי ל”רובוט”. שלב זה הוא בבחינת השמים הם הגבול וניתן להתחיל איתו החל מגיל 8 ועד למבוגרים. בחלק זה כבר תמצאו ערכות עם בקר קיים וקליטת קלט מהמשתמש (ילד או אתם) ועד לתכנות במחשב. תוכלו לתכנת באמצעות בקר כדוגמת מיקרוביט וארדואינו עם תכנות בשלל שפות תכנות או תכנות גרפי.

ערכות הרובוטיקה והתכנות שלנו:

ערכת רובוטיקה 6 ב – 1 של חברת BANBAO 

ערכה המגיעה במארז ומאפשרת שליטה ע”י שלט רחוק וכוללת חיישן אולטרסוני. ערכה המשלבת בין 2 עמודי התווך הראשונים. תוכלו לקרוא עוד על הערכה בעמוד המוצר שלה אצלנו באתר – לחצו כאן.

ערכת כלים הנדסיים Remote Control Machines של חברת Thames n Kosmos
ערכה הנדסית זו מעט מורכבת מערכת 6 ב -1 של חברת BANBAO ומאתגרת יותר מבחינת שלב הבנייה. הערכה משלבת את עמודי התווך 1 ו-2 אבל ברמה אחת מעל.
בערכה תוכלו לבנות עד 10 מודלים של כלים הנדסיים שונים ממונעים חשמלית ושליטה אלחוטית באמצעות שלט רחוק.
תוכלו לקרוא ולסקור את הערכה בעמוד המוצר שלה – לחצו כאן.

ערכת רובוטיקה Smart Machines של חברת Thames n Kosmos

בערכה זו אנו עולים שלב. הערכה מאפשרת בניה של עד כ -8 רובוטים (כמובן אתם עדיין חופשיים לבנות כיד הדמיון) בשילוב מנוע וחיישן אולטרסוני. בנוסף, קיימת אפשרות לשליטה מאפליקציה באמצעות טלפון או טאבלט. באפליקציה תוכל ממש לתכנת את הרובוט בתכנות גרפי ולבצע סדרת פעולות. שלב התכנות בערכה זו מעודד פיתוח יכולות חשיבה לוגית והכרה בתכנון מראש של סדר פעולות.
תוכלו ללמוד על ערכה זו בעמוד המוצר אלנו באתר – לחצו כאן.

ערכת רובוטיקה Mio Robot חברת CLEMENTONI

ערכת רובוטיקה בסיסית והתחלתית המאפשרת בניה של הרובוט ותכנות עד 30 פעולות.
תכנות הרובוט בערכה זו נעשה ע”י שימוש בלחצנים בגב הרובוט וקביעת סדרת פעולות שעל הרובוט לבצע מראש. הערכה בעצם דורשת מהילד ל”חשוב קדימה” בטרם יתן לרובוט אישור ביצוע.
לפרטים נוספים על הערכה תוכלו למצוא בעמוד המוצר – לחצו כאן.

ערכת רובוטיקה  CyberTalk Robot מבית Clementoni

ערכה זו היא בעצם הגרסא הבוגרת של ערכת mio robot ומאפשר כבר תכנות מתקדם יותר ע”י אפליקציה ובאופן אלחוטי. במקרה זה הילדים יפגשו ממשק תכנות גרפי של סדר פעולות ושליטה מרחוק באמצעות טאבלט או טלפון המתממשקים עם הרובוט.
תוכלו לקרוא עוד על ערכה זו בעמוד המוצר אצלנו באתר – לחצו כאן.
בקר מיקרו ביט מבית BBC ומיקרוסופט וערכות ההרחבה.
אנו ממליצים על ערכה זו לאלה מכם שעברו את שלב הבניה ורוצים להתחיל לרוץ על המקלדת. גם אם הנכם חסרי רקע בתכנות אבל מסתדרים עם אנגלית תוכלו לקחת את הבקר הקטן הזה ולהתחיל לתכנת אותו ישר מהקופסא.
תכנות הבקר יכול להתבצע בצורה גרפית או במגוון שפות כגון STEAM פייתון וג’וואה סקריפט!
תוכלו לרכוש את הבקר בלבד ו/או כתוספת לערכות הרחבה ורובוטיקה שונות.
פה כבר תבצעו תכנות אמיתי real world ועם כניסה רכה באמצעות יכולת התכנות הגרפית המובנית. מפה והלאה אינכם מוגבלים ביכולות הפיתוח שלכם!

בקר ארדואינו, ערכות לימוד והרחבות

בדומה לבקר המיקרוביט שסקרנו, בקר הארדואינו הוא כבר בליגה של הגדולים. כלומר, נעשה בו שימוש גם בתעשייה ולא רק ככלי לימוד. מגוון הפיתוחים עם הבקר הזה הם אינסופיים ומוגבלים רק לגבולות הדמיון שלכם.
בבקר הארדואינו מתבצע תכנות בשפת C ומאפשר לתכנת בעצם ברמת הרכיב האלקטרוני.
תוכלו לרכוש את הבקר בלבד ו/או עם ערכות לימוד עם חוברות הדרכה והסבר הכוללות את כל הרכיבים הדרושים לפרויקטים ועד ערכות הרחבה רובוטיות.

לכל שאלה נשמח לרשותכם באמצעות צור הקשר באתר או בדף הפייסבוק שלנו